Kanal Tedavisi

Her yıl milyonlarca kez uygulanan kanal tedavisi dişinizi çekilmekten kurtarabilir.

Her yıl milyonlarca kez uygulanankanal tedavisi dişinizi çekilmekten kurtarabilir. Yüksek başarı oranı ile,kanal tedavisi, diş çürümesi veya travma gibi nedenlerle ciddi şekilde zarar görmüş bir dişi korumanın ve ağızda tutmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Dişlerimiz, sadece sert yüzeyler ve köklerden oluşmazlar. Her birinin içinde bağ dokusu, sinir lifleri ve kan damarlarını içeren merkezi bir oda bulunur.Dental pulpa olarak bilinen bu dokular, dişimizin sürmeden önce büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Dişler ağız içinde sürmelerini tamamladıktan sonra,dental pulpa, dişleri canlı tutar ve bizi problemler ile ilgili olarak uyarır. Isırma, sıcak veya soğuk gibi çeşitli uyaranlara duyarlı olmak, diş çürüğü, travma ya da bir enfeksiyonun ortaya çıkardığı ağrı, dişimizin içindeki sinirlerden gelen bir uyarıdır. Yaşadığımız ağrının derecesi, hasarın boyutuna ve sinir tutulumuna bağlıdır.

Kanal Tedavisi

Eğer birkanal tedavisi uzmanı ya da birdiş hekimi size, dişinizin kanal tedavisine ihtiyacı olduğunu bildirirse, bunun nedeni diş pulpasının geri dönülemez şekilde hasar görmüş olması veya ölmesidir. Yeterince sağlam diş yapısı ya da kök kalmışsa ve hasarlı dişin çevresinde sağlıklı kemik desteği varsa dişin çekilmesine gerek yoktur. Gelişmesini tamamlamış bir diş, diş pulpasının işlevsel kalmasına ihtiyaç duymaz. Birendodontist sizekanal tedavisi yaparak doğal dişinizi koruyabilirsiniz.

Kanal tedavisi önerildiğinde tedaviye gecikmeden başlamanız önemlidir. İşlemleri geciktirmek, daha yaygın semptomların gelişme riskini artırır. Tedavi edilmediği takdirde, çürük ilerleyebilir, diş enfeksiyonu gelişebilir ve abseler oluşabilir. Bunun neticesinde, çene kemiğinde kayba yol açabilir,kanal tedavisi ile kolayca tedavi edilebilecek ve ağızda korunabilecek bir diş çekilmek zorunda kalınabilir ve genel sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde modern dental ekipmanlar, ilerlemiş teknikler, güvenli ve etkili anestezilerin kullanılmasıylakanal tedavisi, herhangi bir ağrı duymadan son derece konforlu bir işlem olarak gerçekleştirilebilmektedir. Aslındakanal tedavisi yaygın inanışın aksine ağrıya sebep olan değil ağrıyı ortadan kaldıran bir işlemdir. Bazenkanal tedavisi tek seansta tamamlanabilir iken, bazen de dişteki enfeksiyonun durumuna bağlı olarak 2. veya 3. seanslar gerekebilmektedir.

Rutin birkanal tedavisi sırasında endodontistiniz hastalıklıdiş pulpasını çıkaracak, dişinizin iç kısmını temizleyecek, kurulayacak ve ardından hazırlanan tüm kanalları biyouyumlu bir dolgu malzemesi ile dolduracaktır. Bu işlem genellikle lokal anestezi altında yapılacaktır. Sıklıkla, daha fazla koruma için dişin üzerine onley, overlay, kron, ya da endokron gibi restorasyonlar yerleştirilir.

Kanal Tedavisinin Fiyatı Nedir?

Maliyet,tedavi edilecek dişe ve bu dişin durumuna bağlı olarak değişse de,kanal tedavisi ile bir dişi kurtarmak doğru olacaktır. Dişin kaybı ile ortaya çıkacak olan implant veya köprü gibi tedaviler hem daha yüksek ücretlere hem de daha büyük zahmetlere mal olacaktır. İyi bir tedavi ve uygun restorasyon ilekanal tedavisi görmüş dişler ömür boyu dayanabilir.

Lütfen, herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa,diş hekiminize sormaktan çekinmeyin. Korku ya da kaygının sizi tedavi görmekten alıkoymasına izin vermeyin.

Dişlerinizle ilgili bir sorundan endişeleniyorsanız vekanal tedavisinin çözüm olabileceğine inanıyorsanız, lütfenkanal tedavisi konusunda güncel ve detaylı bilgilerin yer aldığıDr Erhan Özcan web sitesini ziyaret edin.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER