Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam:

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam:

İlimizde üreticilerin başlıca geçim kaynağı olup aynı zamanda ülkemizin de en önemli ihracat ürünlerinden olan başta fındık olmak üzere elma, armut, erik, kiraz, kavak, dut, akçaağaç ve ceviz gibi 600’den fazla bitki türünde zarar veren "Amerikan Beyaz Kelebeği” ile mücadelenin önemine dikkat çeken İl Müdürümüz İbrahim Sağlam konu ile ilgili şu

Amerikan beyaz kelebeği, birçok bitkide beslenebilen ve kontrol edilmediğinde popülasyonunu artırarak yeni alanlarda zarar verebilen önemli bir zararlıdır. Yapılan akademik çalışmalar, bu zararlının fındık başta olmak üzere elma, armut, erik, kiraz, kavak, dut, akçaağaç ve ceviz gibi 600’den fazla bitki türünde zarar verdiğini göstermiştir” dedi.

Özellikle fındık bahçelerini çevreleyen söğüt ve benzeri yüksek boylu ağaçların ve diğer konukçu bitkilerin zararlı ile mücadelede sorun oluşturduğunu belirten İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, Amerikan Beyaz Kelebeği'nin Biyolojisi , Zararı ve Mücadele Yöntemleri konusunda şunları söyledi:

Amerikan Beyaz Kelebeği'nin Biyolojisine baktığımızda; Amerikan beyaz kelebeğinin erginleri 11-15 mm uzunluğunda ve beyaz renktedir. Yumurtaları 0,5-0,6 mm çapında ve krem rengindedir. Larvaları sarımsı yeşilden siyaha kadar farklı renklerde olabilir. Olgun larvalar 2,5-3,5 cm uzunluğundadır ve pupaları koyu kahverengindedir. Kışı pupa halinde geçirir. Mayıs ayında 1. döle ait kelebek uçuşu, temmuz ayında ise 2. döle ait kelebek uçuşları görülür. Dişiler, yumurtalarını yaprakların alt yüzeylerine bırakır ve yumurtalar 1-3 günde çıkar. Larvalar yaprakların alt yüzeylerinde ipeksi ağlar örer ve olgunlaştıkça bireysel yaşamaya başlarlar.

Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadelede mekanik yöntemler öncelikli olmalıdır. Kısa gövdeli ağaçlara bırakılan yumurta paketleri toplanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Haziran ve temmuz aylarında zararlı ile bulaşık ağaçlarda larva kümeleri kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca, oluklu karton şeritler veya telis çuval ile yapılan tuzak bantlar kullanılmalıdır.

Amerikan beyaz kelebeği pupalarının %70'inin parazitlendiği belirlenmiştir. Doğal dengeyi bozmamak amacıyla özellikle dut ve orman alanlarında biyopreparatlar kullanılmalıdır. Zorunlu olmadıkça kimyasal mücadele uygulanmamalıdır. Ancak popülasyonun yüksek olduğu ve zararlının epidemi yaptığı yıllarda kimyasal mücadele önemlidir. Doğal düşmanlara en az zararlı olan bitki koruma ürünleri kullanılmalıdır.

Kimyasal mücadele, birinci ve ikinci döl için haziran ve ağustos aylarında, üçüncü döl çıkarsa eylül ayında yapılmalıdır. Her döle karşı bir ilaçlama yeterlidir” dedi.

Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele konusunda üreticileri uyaran İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, fındık üreticilerinin bahçelerini sık aralıklarla kontrol etmelerini ve larva kümeleri görüldüğünde mücadele etmelerini hatırlattı. İlaç uygulamalarının ruhsatlı bitki koruma ürünleri kullanılarak yapılması gerektiğini, bilgi almak için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvurmalarını belirtti.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER