İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam Fındık Kurdu Mücadelesine Dikkat Çekti

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam Fındık Kurdu Mücadelesine Dikkat Çekti

Mücadelesi yapılmadığı takdirde önemli oranda verim kaybına neden olan Fındık Kurdu zararlısı ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü İbrahim Sağlam şunları söyledi:

Fındık kurdu erginleri, öncelikle yeni oluşmakta olan meyvelerde zarar yapar, daha sonraları fındığın meyve kabuğunu hortumunun ucundaki ağız parçalarıyla kemirerek deler ve kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenir. Zarar gören meyveler normal büyüklüğe erişinceye kadar kabuk içindeki etli kısmı ve kabuk kısmı sarı renk alır. Bu zarar şekline halk arasında “sarı karamuk” denir. Meyve normal iriliğe ulaştıktan sonra zarara uğrarsa meyve içi kararır ve bu zarara da “kara karamuk” denir. Bir çift fındık kurdu ergini (dişi ve erkek); beslenme ve yumurta koyma yoluyla yaklaşık 200 meyveye zarar verebilir. Meyve içerisinde beslenen larvalar meyve içini tamamen yedikten sonra bir delik açarak dışarı çıkar. Bu şekilde beslendiği fındık meyvelerinin pazar değeri kalmaz”dedi.

İlimizde üreticilerimizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan fındığın ana zararlısı olan fındık kurdu zararlısı ile, duyurulan zaman aralığında ve tekniğine uygun mücadele yapılmasının verim kaybını önlemek bakımından çok önemli olduğunu belirten İl Müdürü İbrahim Sağlam sözlerine şöyle devam etti:

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce fındık alanlarında yapılan sürvey ve fenolojik gözlemlere göre; Sahil ve orta kuşakta erkenci çeşitlerin hakim olduğu bahçelerde 6 Mayıs, yüksek kuşakta ise 15 Mayıs tarihi itibariyle mücadele zamanının geldiği belirlenmiştir. Fındık üreticilerimizin bahçelerindeki hâkim çeşitlerin %50’sinin mercimek büyüklüğüne ulaştığı dönemde teknik tavsiyelere uygun olarak mücadeleye başlamaları, gerekli koruyucu tedbirleri almaları ve ilaç uygulamalarını en kısa sürede tamamlamaları ( 1 hafta-10 gün) gerekmektedir.

Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri yetkili bayilerden alınmalı, reçete yazma yetkisine sahip olan kişiler tarafından reçetelendirilmeli, uygulama yetkisine sahip olan kişiler tarafından uygulanmalıdır” dedi.

İlimizin diğer geçim kaynaklarından biri olan arıcılıkta, arı faaliyetlerinin, bitki çeşitliliğinin sürdürülebilirliği bakımından da çok önemli işleve sahip olduğunu belirten İl Müdürü İbrahim Sağlam; fındık kurdu ilaçlamaları esnasında arıların su içtiği kaynaklara hiçbir şekilde ilaç bulaştırılmaması gerektiğini, tarım ilaçları uygulamalarının akşam üzeri veya sabahın erken saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılması gerektiğini ve öncelikle arılara zarar vermeyen Bitki Koruma Ürünleri tercih edilmesi hususunda üreticilerimizin özenli davranmalarını, ayrıntılı bilgiye sahip olmak için İl/ve İlçe Müdürlüklerine başvurmalarını belirterek sözlerini sonlandırdı.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER