Havza’da Üreticilere Ayçiçeği Tohumu Teslim Edildi

Havza’da Üreticilere Ayçiçeği Tohumu Teslim Edildi

Havza Kaymakamlığı Gençlik Merkezi’nde düzenlenen Tohum Teslim programına Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam, Şube ve ilçe müdürleri, teknik personel ile çok sayıda üreticimiz katıldı.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” çerçevesinde, ”Bal Çiçeği Ayçiçeği Projesi” kapsamında, ayçiçeği üreticilerine 300 paket, iki çeşit yağlık ayçiçeği tohumu teslim edildi.

Törende konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam:

Ayçiçeği üreticilerine tohumların ekimi, hastalık ve zararlılar ile yabancı ot mücadelesi konularında bilgi veren İl Müdürümüz İbrahim Sağlam konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Önceki yıllarda tecrübesi olan üreticilerimizin özellikle Granstar(GS) ve Clearfield plus(CLP) çeşitlerde kullanılacak yabancı ot ilaçlarına dikkat edin, toprak sıcaklığı 8-10 dereceye gelmeden ekim yapmayın, üreticilerimiz ekim derinliğini doğru ayarlamalı, yağışlı günlerden sonra mildiyö hastalığı, orabanj yabancı otu için arazi kontrollerinin yapılması üretimde verimlilik için oldukça önemlidir. Ayrıca kahverengi kokarca, çayır tırtılı, güz tırtılı içinde arazi kontrollerinin sıkılaştırılarak İl/İlçe Müdürlükleri teknik personeli ile istişare içinde olmanızda oldukça önemlidir. Üreticiler konu ile ilgili üretim alanlarındaki dikkat çekecek şekilde gelişim bozukluğu ya da hastalık zararlı tespiti durumunda mutlaka İlçe Müdürlüklerimize ulaşmalıdır. Ben üreticilerimize bol bereketli bir yıl ve hasat diliyorum hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Törende konuşan Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, ilçelerinde tarımsal üretimi her zaman desteklediklerini, daima çiftçilerin yanında olduklarını söyledi. Çiftçiler açısından, yapılan tohum desteğinin tarımsal üretimde çok önemli bir kazanç olduğunu belirten Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, üreticilere bol bereketli bir üretim sezonu diledi.

Fotoğraf çekiminin ardından çiftçilere tohumları teslim edildi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER