HaberlerFolik Asidin Faydaları

Folik Asidin Faydaları

Folat, yaşamınız boyunca sağlığınızı korumak için gereklidir.

Folik Asidin Faydaları

Folat, yaşamınız boyunca sağlığınızı korumak için gereklidir. Genel popülasyonda nadir olmakla birlikte, bazı bireylerde folat eksikliği gelişebilir:

  • Hamile bireyler.
  • Bebekler-
  • Çocuklar.
  • Doğum kontrolü, metotreksat (bir kemoterapi ilacı) ve metformin (Tip 2 diyabette kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan bir ilaç) gibi ilaçlar alan kişiler.
  • Karaciğer hastalığı ve çölyak hastalığı gibi tıbbi durumları olan kişiler.

İştefolik asit faydaları:

 Kan basıncını düşürür

Bazı çalışmalar, daha fazla folat almanın daha düşük kan basıncına ve daha sonraki yaşamda daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine yol açabileceğini göstermektedir. Proteinler parçalanmaya başladığında oluşan bir amino asit olan homosistein, kalp krizi ve felç riskinizi artırarak arterleri sertleştirebilir. Ancak folat, homosistein seviyelerini düşürür.

 Sağlıklı embriyo gelişimine yardımcı olur

Hamileliğin ilk birkaç ayında spina bifida gibi nöral tüp defektleri (NTD'ler) oluşabilir. Düşük folat ve B12 vitamini düzeylerinin NTD riskini artırdığı bazı araştırmalarla ortaya konmuştur. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, folik asit içeren doğum öncesi bir vitamin almanız önemlidir.

 

 Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) riskini azaltır

Merkezi görüşünüzü etkileyen bir göz bozukluğu olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (AMD) nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Enflamasyon ve oksidatif stres bir rol oynayabilirken, yüksek homosistein düzeylerinin de katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Bazı çalışmalar, günde 2.500 mcg folik asit almanın AMD riskini %40'a kadar azaltabileceğini gösteriyor.

Magnezyum eksikliği gibi sağlıklı ve iyi yaşam hakkındaki birçok faydalı bilgi Çünkü Başka Sen Yok'da. Şimdi inceleyin!

İLGİLİ HABERLER

Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi GerekenlerAraç Muayenesi Hakkında Bilinmesi GerekenlerKestamit Üreticisi - OKD PolimerKestamit Üreticisi - OKD PolimerHazır Ofis KiralamaHazır Ofis KiralamaLüksten Vazgeçmeyenlere: Lüks Yemek Odası TakımlarıLüksten Vazgeçmeyenlere: Lüks Yemek Odası TakımlarıTransfer Baskı Makinesi Almadan Önce Bilmeniz GerekenlerTransfer Baskı Makinesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

SIRADAKİ HABER