HaberlerSuni Tohumlama Nedir?

Suni Tohumlama Nedir?

Suni Tohumlama Nasıl Yapılır?

Suni Tohumlama Nedir?

 Suni tohumlama yöntemi hayvan yetiştiriciliği ve ıslahında kullanılan etkin sonuçlar sunan çözümlerden biridir. Irk ıslahında dünyada en çok kullanılan yöntemlerin başında suni tohumlama gelmektedir. Sun tohumlama yöntemi özellikle yüksek verimli nesil elde etmek için uygulanır. Dünya çapında yaygın olarak kullanılan suni tohumlama Türkiye'de de geniş bir yer kaplamaktadır.

Suni tohumlama en temel anlamı ile dişi hayvanın kızgınlık zamanında genital kanalına spermaların bir alet aracılığıyla yerleştirilmesi işlemidir. Tüm dünyada kabul gören suni tohumlama yöntemi özellikle süt sığırı çiftliklerinde tercih edilen bir üreme şeklidir. Suni tohumlama faydaları nedeniyle yaygın olarak tercih edilmektedir.

 Suni Tohumlamanın Doğal Tohumlamadan Farkı Nedir?

Suni tohumlama ile yapılan ırklarda genetik ve fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanır. Bu uygulama aynı zamanda sığır ırkının dış özelliklerinin yanı sıra genetik özelliklerini de geliştirmektedir.  Suni tohumlama yöntemi sayesinde çok daha yüksek verimli ırklar elde edilebilir. Söz konusu tohumlama yöntemi ile kaliteli bir boğadan elde edilen spermalar uzun yıllar boyunca saklanabilme özelliğine sahiptir.

Suni tohumlama yönteminde ırk ve genetik özelliklere ek olarak boğadan çiftleşme yoluyla geçebilecek hastalıkların da önüne geçilmiş olur. Kolay buzağılama yeteneği önceden bilinen boğa tohumları tercih edilerek doğum esnasında ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek mümkün hale gelir. Bu özelliği ile suni tohumlama doğal tohumlamadan daha fazla avantaj ve fayda sunar. İnekteki verim sorunlarının dışında kalan eksiklikler ve özellikler için suni tohumlama yöntemi çeşitli çözümler sunar.

Suni tohumlamada ırkın özelliklerinin gelişmesine ek olarak doğacak yavrunun cinsiyetinin tespiti gibi avantajlar elde edilebilir. Bunun yanı sıra suni tohumlama yöntemi ile hayvan sahibi cinsiyet seçme hürriyetine de sahip olur. Özel tekniklerle dondurulmuş boğa spermasısayesinde istenilen ırk ve cinsiyet tercihlerini yapmak mümkün hale gelir. Suni tohumlamada kullanılan spermalar dünyanın her yerine taşınabilir özelliktedir.

 Suni Tohumlama Nasıl Yapılır?

Suni tohumlama uygulaması için ineklerin kızgınlık zamanı takip edilir. İnekler ortalama 21 günde kızgınlık gösterdiği için buna göre takip yapılır. Örneğin; ilk kızgınlık sabah görüldüyse öğleden sonra suni tohumlama için harekete geçilebilir. Kızgınlığın görüldükten sonra 8-12 saat sonra uygulama yapıldığında yüksek olasılıkla tohumlama gerçekleşir.

 Anadolu Hayvancılık yurt dışından damızlık hayvan, koç ve teke sperması, veterinerlik alet ve ekipmanları, suni tohumlama ekipmanları ile buzağı maması ithalatını gerçekleştirmektedir. Suni tohumlama tankı ve daha pek çok malzemeye https://anadoluhayvancilik.com/adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Ağız Ve Diş SağlığıAğız Ve Diş Sağlığı

SIRADAKİ HABER