Haberlerİş Mülakatında Başarılı Olmanızı Sağlayacak Öneriler

İş Mülakatında Başarılı Olmanızı Sağlayacak Öneriler

Bir iş görüşmesine hazırlanmayı zorlaştıran ana faktörlerden birisi ne ile karşılaşacağınızı bilmemektir.

İş Mülakatında Başarılı Olmanızı Sağlayacak Öneriler

Ancak püf noktalara dikkat ederek, samimi ve dürüst bir şekilde soruları cevaplayarak iş görüşmesinde başarılı olabilirsiniz. İş görüşmesinde başarılı olmak için nasıl bir çalışan olduğunuzu anlatan hikayeler paylaşmaya hazır olun.

 Davranışsal İş Görüşmesi Nedir?

Davranışsal görüşme, becerilerinizi, çalışma tarzınızı ve kişiliğinizi geçmiş deneyimlere bakarak gözden geçiren bir görüşmedir. Bu görüşme ile elinizdeki işi yapmak için yeterli olup olmadığınız tespit edilir. Aslında bu bir bakıma CV'nizde verdiğiniz bilgilerin yüz yüze ve daha derin bir şekilde anlatıldığı bir görüşme olacaktır. Bu nedenle CV'niz ile uyum içerisinde bir mülakat yapmanız çok önemlidir. CV örneklerine ulaşmak ve özgeçmiş hazırlama konusunda bilgi sahibi olmak için meslegimhayatim adresini ziyaret etmenizi öneririz:

Davranışsal görüşmeler, bir insan kaynakları ya da işe alım personeline düşünme, sorunlara yaklaşma ve başkalarıyla etkileşim kurma şekliniz hakkında fikir verir. Bu, iş pozisyonunun zorluklarıyla baş edip edemeyeceğinizi belirlemelerini sağlanır.

Davranışsal mülakat sorularının değerlendirebileceği şeylerden bazıları şunlardır:

Stresle baş etme yeteneği

Problem çözme yetenekleri

İletişim ve işbirliği yetenekleri

Liderlik becerisi

Zaman yönetimindeki başarı

Uyumlu/Adapte Olabilme

Bu konularda size sorulan sorulara verdiğiniz cevaplar, başvurulan iş pozisyonu için gerekli nitelik ve becerilere sahip olup olmadığınızı tespit etmede yardımcı olacaktır.

 Davranışsal Mülakat Soru Kalıpları

Davranışsal mülakat sorularını diğer mülakat sorularından ayırt etmenizi sağlayacak birkaç püf nokta paylaşacağız. Genelde aşağıdaki mülakat soruları kalıpları kullanılır:

Bana ne zaman olduğundan bahset

Hiç bununla uğraştınız mı?

Ne zaman bu beceriyi kullandınız?

Bir durumu açıklayın

Bize bu konuyla ilgili bir örnek verebilir misiniz?

Davranışsal Mülakat Sorusu Örnekleri

Bu veya benzeri ifadelerle başlayan sorular öğrendiğiniz dersleri, deneyimlerinizi ve özellikle mülakat için başvurduğunuz işe nasıl hazırlandığınızı paylaşmanız için açık bir davet verir.

Bizimle bir meslektaşınızla ilgili hata yaptığınız bir olayı ve bu durumun üstesinden nasıl geldiğinizi anlatın.

Sunum yaptığınız bir zamanı bizimle paylaşın. Sunumunuz başarılı mıydı? Başarılı ya da başarısız olduğuna neye göre karar veriyorsunuz?

Uzun vadeli bir projeyi teslim tarihine kadar yönettiniz mi? Ne zaman böyle bir sorumluluk aldınız mı?

Davranışsal Mülakat Sorularına Nasıl Cevap Verilir?

Mülakat sorularını yanıtlarken aşağıdaki ipuç ve taktiklerini kullanmanızı öneririz:

Olası Soru ve Yanıtları Derleyin

Mülakatınıza öncülük ederek yaygın mülakat soruları üzerinde araştırma yapın. Ardından bekleyebileceğiniz soruları ele alan durumları tespit etmek için kariyer geçmişiniz boyunca beyin fırtınası yapın. Bunu yaparken iş listesine bakın. İş ilanındaki bilgiler size pozisyon için önemli olan nitelikler ve ardından sorulabilecek sorular hakkında fikir verebilir.

Aynı zamanda iş görüşmesi sırasında standart sorular sorulabileceği gibi CV'niz ile ilgili de sorular sorulabilir. Hazırlıksız yakalanmamak için CV'nizi ince eleyip sık dokuyarak hazırlamaya ve iş görüşmesinden önce CV'niz üzerinde çalışmaya özen gösterin. Özgeçmiş hazırlama konusunda bilgi sahibi olmak ve CV şablonlarını incelemek için Koç Üniversitesi'nin https://career.ku.edu.tr/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Başarı Listenizi Belirleyin

Aynı zamanda aklınızda en büyük başarılarınızın kısa bir listesini tuttunuz. Deneyimlerinizden örnekler vererek başarılarınızı taçlandırın. Böylelikle potansiyel işvereniniz sizi daha detaylı tanıyabilecektir.

STAR (Yıldız) Metodunu Kullanın

Mülakatta sorulan sorulara vereceğiniz yanıtlarda STAR tekniği kullanmanızı öneririz. STAR, durum, görev, eylem ve sonuç manasına gelir. Yanıtınızda bu kavramların her birini ele alarak, işvereninize kapsamlı bir yanıt verebilirsiniz.

Şimdi gelin birlikte bu dört kavramı ele alalım:

Durum: Size sorulan soru ile ilgili olan ve başarıyla sonuçlanan bir durumu açıklayın. Böylelikle görüşmeyi yaptığınız kişiye ortam hazırlarsınız.

Görev: Açıklamanın ardından görüşmeciye neyle görevlendirildiğinizi söyleyin ve durumla ilginizi vurgulayın.

Eylem: Ardından durumu ele alıp çözmek için yaptığınız eylemleri tanımlayın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta iş arkadaşlarınızın ya da ekibinizin değil kendi eylemlerinizden bahsetmektir.

Sonuç: Son aşama olarak gerçekleştirdiğiniz eylemle ilgili olarak sonucu açıklayın.

Eğer bu yapıyı takip ederseniz hem özlü hem de etkili bir yanıt vermiş olursunuz.

Net Olun

Davranışsal görüşmeler temelde tüm ayrıntılarla ilgilidir. Sorulan sorular genellikle net soruladır. Mülakatı yapan kişi de size bu sivri uçlu soruları bir amaç doğrultuswunda sormaktadır. Bu nedenle, belirsiz cevaplardan kaçınamaz veya arkasına saklanamazsınız.

Örneğin, bir zorlukla karşılaştığınız bir durumu paylaşmanız istendiyse bu konuda açık olmanız gerekir. Eğer konunun etrafında dolanıp hiç mücadele etmemiş gibi bir izlenim yaratırsanız görüşmeciye aradığı bilgiyi veremezsiniz.

Yanıtlarınızı 2 Dakikanın Altında Tutun

Mülakat sorularına vereceğiniz yanıtların her biri iki dakikayı geçmemelidir. Bu uzun bir süre gibi görünebilir; ancak cevap vermeye başladığınızda saniyeler uçup gitmektedir. Eğer dikkatli olup vurgulamanız gereken ana noktaları ön plana çıkarmazsanız çok uzun ve gereksiz ayrıntılarla iş görüşmesi yapan kişinin sıkılmasına yol açabilirsiniz.

Röportaj Veriyormuş Gibi Cevap Verin

İş görüşmesinde başarılı olmak istiyorsanız size sorulan sorulara bir röportaj sorusu edası ile yaklaşmanızı öneririz. Böylelikle olabildiğince net ve kesin cevaplar verirsiniz. Bu şekilde cevap vermeniz görüşmecinin özgüven sahibi biri olduğunuzu anlamasını sağlayacaktır. Bu da iş görüşmesinde size kredi kazandıracaktır.

 İyi Bir CV Hazırlayın

İş mülakatında başarılı olmanın ilk ve en önemli adımı iyi bir CV ile iş başvurusunda bulunmak olacaktır. Birbirinden özel ve profesyonel CV şablonları, CV düzenleme ve kontrol ettirme, dilediğiniz kadar CV oluşturarak iş başvurusunda bulunma gibi hizmetler sunan bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. CV maker ile hayalinizdeki iş için görüşmeye çağırılabilir ve görüşme sırasında başarılı olmanızı sağlayacak önerilerle işe alınma şansınızı arttırabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

İş Mülakatında Başarılı Olmanızı Sağlayacak Önerilerİş Mülakatında Başarılı Olmanızı Sağlayacak ÖnerilerSevgiliye en özel hediye pırlanta kolye tasarımlarıSevgiliye en özel hediye pırlanta kolye tasarımlarıGranül Hammadde Nedir?Granül Hammadde Nedir?Defne Yaprağının FaydalarıDefne Yaprağının FaydalarıAhşap Sehpa ModelleriAhşap Sehpa Modelleri

SIRADAKİ HABER