HaberlerGranül Hammadde Nedir?

Granül Hammadde Nedir?

Plastikler pratik ve ekonomik çözümler sunarak her geçen gün kullanılabilirliğini artırmaktadır.

Granül Hammadde Nedir?

Düzenli olarak artan plastik kullanımı ile birlikte çevresel açıdan çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Geri dönüştürülebilir plastik malzemeler sayesinde çevreye verilen zararı azaltmak mümkündür.

Genel olarak plastik bir malzemenin meydana gelebilmesi için belli hammaddelerin desteğine ihtiyaç duyulur.  Plastik ürünler çoğunlukla petrol türlerinden meydana gelmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan plastik türü naylon olarak karşınıza çıkar. Plastik malzemelerin yapımında kullanılan hammaddeler ise granül olarak nitelendirilmektedir.

 Granüller çoğunlukla birçok tür ve özelliği beraberinde getirir. Genel olarak granül hammaddelerin türü ve içeriğine bağlı olarak hangi alanda kullanılacağı değişiklik gösterebilir. Günlük kullanımda geniş yer kaplayan granül hammaddele dair birçok detayı aşağıda bulabilirsiniz.

 Polietilen Tereftalat:Genel olarak gıda konulan plastik malzemelerde polietilen tereftalat kullanılmaktadır. Buna göre günlük kullanımda geniş yer kaplayan yağ, meşrubat ve su şişeleri gibi yiyecek ve içecek kaplarında bu hammaddeye rastlamanız mümkündür. Polietilen tereftalat hafif, şeffaf ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.

 Polietilen ? HDPE Elteks : Yüksek yoğunluklu bir malzeme olan polietilen çok sert bir malzeme olarak karşınıza çıkar. Günlük hayatın pek çok noktasında görebileceğiniz polietilen HDPE elteks özellikle şişe, varil, bidon, oyuncak, elektrik ve elektronik ürünlerde kullanılmaktadır. Suya dayanıklı bir yapıya sahip olan bu plastik malzeme türünü yüksek basınçlı borularda ve gaz dağıtım borularında görmeniz mümkündür.

 Polivinil klorür ? PVC:Polivinil klorür genelde PVC kısa adı ile kullanılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere bu hammadde özellikle kapı, pencere, elektrik kabloları, boru, tesisat malzemelerinde kullanılır. Ensek bir yapıya sahip olan pvc aynı zamanda ucuz bir malzeme olarak da bilini.

 Polietilen ? LDPE (PE): Düşük yoğunluklu polietilen- LDPE genellikle petrolden meydana gelmektedir. Bu hammadde türünün geri dönüşümü basit olduğu için sıklıkla kullanılmaktadır.

 Polipropilen ? Moblen (PP): Polipropen geniş kullanım alanına sahip hammadde türlerinden biridir.  Özellikle kimyasal solventlere Karşı ciddi anlamda dirençli olduğu için plastik mobilya malzemesi, plastik mutfak eşyaları, ambalaj sektöründe sıklıkla tercih edilir.

 Polistiren ? Antişok (Ps): Darbeye karşı dayanıklı ve dirençli olduğu için elektrik malzemelerinin üretiminde geniş bir yer kaplar.

 Saydaş Plastik geri dönüştürülebilir malzemeleri yeniden üretim süreçlerine dahil etmektedir. Hurda bidon gibi pek çok dönüştürebilir malzeme Saydaş Plastik tarafından dönüştürülmektedir.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye'nin en genç muhtarı derneğe üye olduTürkiye'nin en genç muhtarı derneğe üye olduSamsun Valisi Dağlı'dan 'Yardım' talimatıSamsun Valisi Dağlı'dan 'Yardım' talimatıOrtodontik Tedavi Faydaları Nelerdir?Ortodontik Tedavi Faydaları Nelerdir?Samsun Büyükşehir ve Aselsan arasında tarihi imzaSamsun Büyükşehir ve Aselsan arasında tarihi imzaÇarşambalı gençlerin büyük başarısoÇarşambalı gençlerin büyük başarıso

SIRADAKİ HABER