HaberlerA Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir? A Sınıfı Ehliyet Nedir?

A Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir? A Sınıfı Ehliyet Nedir?

Motosiklet kullanabilmek için A sınıfı türü ehliyete sahip olmak gerekir. A sınıfı ehliyet belgesi, motor türüne göre A2, A1 ve A sınıfı ehliyet olarak sınıflandırılır. A sınıfı ehliyet sahibi olmak için gerekenler ve A sınıfı ehliyet türlerini sizler için derledik.

A Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir? A Sınıfı Ehliyet Nedir?

Ehliyet ya da resmi adıyla sürücü belgesi, yetkili kurumlar tarafından karayolunda seyreden otomobil, otobüs, traktör gibi motorlu veya motorsuz kara taşıtlarının bireyler tarafından idare edilmesini sağlayan, yetkili trafik yönetimi tarafından sınavlar sonucu verilen ve aynı zamanda kimlik işlevi gören belge olarak tanımlanır.

01.01.2016 tarihli bir düzenlemeyle eski tip sürücü belgeleri yerine, yeni tip çipli sürücü belgesi kullanılmaya başlamıştır. Eski tip sürücü belgeleri 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle piyasadan kaldırılacak ve yeni tip çipli sürücü belgesi geçerli olacaktır. Yenilenin sürücü belgesi sınıfları 16 farklı kategoride sınıflandırılmıştır. Bunlar; M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfı sürücü belgeleri olarak tanımlanmıştır.

 A - A1 - A2 Sınıfı Ehliyet Sınıfı Nedir?

A -A1 -A2 sınıfı ehliyet sürücü belgesi, karayollarında sayıca artan motosikletler için verilir. Motosiklet kullanabilmek için A sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Kullanılan motosiklet özelliğine bağlı olarak, A, A1 veya A2 olarak sınıflandırılan bu ehliyetlere sahip olmak için 16 yaş sınırı bulunuyor.

Bu ehliyete sahip olabilmek için sadece yaş şartının ortadan kalkması yeterli değildir. A sınıfı ehliyet almak için sağlık raporunun alınması, sürücü kursuna kayıt olmak ve verilen eğitimleri eksiksiz bir şekilde tamamlamak gerekir. Eğitimler sonrasında yapılan teorik sınavdan 70 ve üzeri puan alarak başarı sağlamak ve direksiyon sınavında başarılı olarak ehliyeti almayı hak kazanabilirsiniz.

 A - A1 - A2 Sınıfı Ehliyet

Motor ehliyeti alacak olan kişilerin başvuruda bulunacakları, ehliyet türü doğrudan kullanacakları motorun tekerlek sayısına ve motor gücüne bağlı olarak belirlenmiştir. Kendi içinde 5 sınıfa ayrılmış olan bu ehliyetlerde, motor tekerleğinin 2,3 veya 4 tekerlekli olmasına göre sınıflandırılır.

 A1 Sınıfı Ehliyeti

A1 sınıfı ehliyeti motosiklet grubu ehliyetindedir. A1 sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için en az 16 yaş sınırı bulunuyor. A1 sınıfı ehliyetiyle birlikte, M sınıfı ehliyete uygun araçlar kullanılabiliyor. Güç sınırı 2 tekerlek için 11kw ve 3 tekerlekli için 15kw olarak belirlendi. A1 sınıfı ehliyet silindir hacmi 125 cm küpü geçmeyecek şekilde, sepetli ya da sepetsiz motor kullanmak isteyenlerin alması gerekir.

 A2 Sınıfı Ehliyeti

A2 sınıfı ehliyet motosiklet grubu ehliyetine dahildir. A2 sınıfı sürücü belgesi yaş sınırı 18"dir. 18 yaş ve üzerindeyseniz A2 sınıfı ehliyete başvuru yapabilirsiniz. A2 sınıfı ehliyet alacak kişiler, A1 ve M sınıfı ehliyetlerine uygun araçları kullanma yetkisine sahiptir. Güç sınırı 2 tekerlekli motosikletlerde 35kw ve 3 tekerlekli motosikletlerde ise 15kv olarak belirlenen A2 sınıfı ehliyeti şartları sağladığınız takdirde alabilirsiniz.

 A Sınıfı Ehliyeti

A sınıfı ehliyet motor gücü 15 kilovatı geçen ve 3 tekerlekli olan ya da motor gücü 35 kilovatı geçen ve sepetli ya da sepetsiz olan iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına veriliyor. A sınıfı ehliyetine başvuran sürücü adayları aynı zamanda A1 ve A2 sınıflarını da kullanma yetkisine sahiptir. 20 yaş altı ve 2 sene deneyim süresi bulunuyor. 24 yaş üzerinde olan sürücü adayları için 2 yıl süre ile A2 sınıfı deneyim şartı bulunuyor. 10 sene geçerlilik süresi bulunuyor.

 M Sınıfı Ehliyet

M sınıfı ehliyeti almak isteyen sürücü adaylarının 16 yaşında olması yeterlidir. Geçerlilik süresi 10 sene olan M sınıfı ehliyet için saatte 45 km üstüne çıkılamamaktadır. 2,3 veya 4 tekerlekli mopedler için kullanılabilen M sınıfı ehliyeti elektrik motorluyken azami güç çıkışı 4kv geçemez.

 A Sınıfı Ehliyet Direksiyon Eğitimi Nasıldır?

Direksiyon eğitimi için sürücü kursu adayı motor gücü en az 35 kw olan bir motosiklet temin etmelidir. Direksiyon eğitim alanında veya simülatör yardımıyla en az 2 saat direksiyon eğitimi almalıdır. Ayrıca, akan trafikte en az 12 saat eğitim almalıdır.

  https://www.surucukurslari.com/

İLGİLİ HABERLER

Mimarlıkta yeni ufuklar Mimarlıkta yeni ufuklarSamsun'da 6 bin 892 adet uyuşturucu hap ele geçirildi: 6 gözaltı Samsun'da 6 bin 892 adet uyuşturucu hap ele geçirildi: 6 gözaltıMemur-Sen'den 'seyyanen zam' talebi Memur-Sen'den 'seyyanen zam' talebiEğitimciler ve sağlıkçılar koronaya karşı omuz omuza Eğitimciler ve sağlıkçılar koronaya karşı omuz omuza2,5 aylık içme suyu kalan Samsun'a ek su takviyesi 2,5 aylık içme suyu kalan Samsun'a ek su takviyesi

SIRADAKİ HABER