HaberlerSamsun haberKadın emeğine dair her şey bu çarşıda

Kadın emeğine dair her şey bu çarşıda - Samsun haber

Samsun'da 'Çarşı 1919', kadın emeğinin yüzlerce çeşit örneklerini sergilemeye devam ediyor.

Kadın emeğine dair her şey bu çarşıda

19 Mayıs 1919'un 100. yılında 'Kadın Emeğine Dair Herşey' sloganıyla Anıt Park'ta açılan 'Çarşı 1919'da Samsunlu kadınların ürettikleri ürünler yer alıyor. Eğitici oyuncaklardan 3 boyutlu tablolara kadar birçok ürün bulunan çarşıda her şey tamamen el emeği ile yapılıyor. Gazetelerden birçok ürün yapan Serpil Coşkun her şeyi değerlendirmek istediğini belirterek, 'Amaç atılacak şeyleri değerlendirebilmek. Basit bir yöntem ile evinize objeler üretebiliriz gazetelerden. Atılacak şeyleri değerlendirmek malum günümüzde çok önemli. Her şeyi değerlendirmek istiyorum. O yüzden buna merak sardım hem beni dinlendiriyor hem de adeta bir terapi bütün kadınlara da tavsiye ediyorum' dedi.

Engelli gençler de üretiyor
Samsun Engelli Kadınlar Derneği Başkanı Selma Gündoğdu, çarşıda sergiledikleri ürünlerin engelli bireylerin el emeği olduğunu belirterek, 'Bunların hepsini engelli öğrencilerimiz yapıyor. Biz engelsiz bir derneğiz engellere karşı gelerek hem aile ekonomilerine katkı sağladılar hem kendilerini geliştirdiler. Bugün hepsi sosyal medya hesapları açtılar çalışıyorlar ve üretiyorlar. Pandemi bizi hiç etkilemedi hala soruyorlar ne zaman açılacak kurslar diye gençlerimizi hem hayata tutundurduk hem de aileleri gönderdikleri derneğimizde sabahtan akşama kadar gözleri arkada kalmadan bir rehabilitasyon merkezi görevi yapıyoruz' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Vezirköprü Halk Eğitim Merkezi personeli İspanya'ya gidiyorVezirköprü Halk Eğitim Merkezi personeli İspanya'ya gidiyorBaşkan Mustafa Demir: Samsun yatay kalkınmayı başaracakBaşkan Mustafa Demir: Samsun yatay kalkınmayı başaracakUyuşturucu satarken yakalanan şahıstan 568 hap ele geçirildiUyuşturucu satarken yakalanan şahıstan 568 hap ele geçirildiSamsun'da fırın denetimlerinde ekmek gramajları fazla çıktıSamsun'da fırın denetimlerinde ekmek gramajları fazla çıktıSamsun'da korkutan yangınSamsun'da korkutan yangın

SIRADAKİ HABER