Haberler

Samsun’da turist sayıları geçen yıla göre artış gösterdi.

05 Ekim 2019
Samsun’da turist sayıları geçen yıla göre artış gösterdi.

Samsun’da son 14 senenin verilerine bakıldığında turist sayısında artış gözlemlendi. 2018 yılında Samsun’a 523 bin turist gelirken, 2019 yılının ilk 9 ayında 580 bini yerli, 50 bini yabancı turist olmak üzere toplamda 630 bin turist Samsun’a geldi.

Samsun Turizm ve İş Adamları Derneğinden (SAMTİAD) alınan verilere göre turistlerin en çok ziyaret ettiği yer ise 468 bin ziyaretçi sayısı ile Bandırma Gemi Müzesi yer alıyor. 

Bandırma Gemi Müzesini 99 bin ziyaretçi sayısı ile Batıpark Amazon Köyü izliyor. 3 sırada 75 bin ziyaretçi ile Gazi Müzesi 4. sırada 22 bin ziyaretçi sayısı ile Kent Müzesi, 5. sırada 21 bin ziyaretçi ile Panorama Gösterim Merkezi, 8 bin ziyaretçi ile Bafra Arkeoloji Müzesi 6. sırada yer alıyor.

Samsun Turizm ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Öztürk, Samsun haber Turizm açısından bölgesinde gelişen illerden bir tanesi olduğunu belirtti.

Öztürk, Samsun’da öncelikle halledilmesi gereken konulardan birinin turistlere karşı yeterli seviyede yabancı dil olması gerektiğini vurguladı.