Haberler

Samsun'da Hattuşa göz boyuyor

14 Mart 2019
Samsun'da Hattuşa göz boyuyor

Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan İlknur Kitapçı, Havza'da bulunan Hattuşa Havza Sağlık Termal Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin devre mülk vaadiyle insanların gözünü boyadığını ve sözleşme imzalattığını iddia etti

Samsun'un Bafra ilçesinde özel bir şirkette çalışan İlknur Kitapçı, Havza’da bulunanHattuşa Havza Sağlık Termal Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin vaatleri yerine getirmediğini ve insanların gözünü boyayarak, paralarını aldığını iddia etti. Hattuşa tarafından mağdur edildiğini ifade eden Kitapçı, haklarını aramak için konuyu yargıya taşıdığını belirti.

HİPNOZ EDEREK İKNA EDİYORLAR

Hattuşa firması tarafından arandığını ve ‘tatil kazandınız’ diyerek, Havza’ya davet edildiğini belirten Kitapçı, “Firmanın tanıtım elamanı, tatil kazandığımı ve tatil çeklerini vermek üzere beni, ailemle birlikte Havza’ya davet ettiklerini söyledi. Yemekli bir otel tanıtımı ve gezi olacağını belirttiler. Beni Bafra’dan otobüs ile aldılar, annemle beraber Havza’ya gittik. Gittiğimizde, maket üzerinde bulunan oteli gösterdiler, inşaat halinde bir bina var ama otel yok. Sunumda ise Türkiye’nin diğer yerlerinde yapılan Hattuşa Kaplıca Otellerini gösterdiler. Devre mülk ile ilgili hiçbir bilgim yoktu. Günün sonunda garantili bir yatırım vurgusu yapıldı. Aslında orada insanları bir şekilde hipnoz ederek, ikna ediyorlar. Sözleşme imzalarken videoya da alıyorlar. 8 Kasım 2018 tarihinde devre mülk sistemiyle yılda bir haftalık konaklayabileceğimiz bir otel odasının tanıtımı yapıldı. Bu oda için 26 bin liradan, 18 bin liraya indirim yaptıklarını belirttiler ve sözleşmeyi imzaladım. 3 bin lira peşinat ödedim ve geri kalanı da uygun taksitler halinde planlandı. Sunumdan ve ortamdan o kadar etkilendim ki ikna oldum. Mayıs ayında otelin biteceğini söylediler. Ortada tapu da, bina da yok” dedi.

BAFRA’DA 200 KİŞİ MAĞDUR

Sözleşmeyi imzaladıktan bir gün sonra pişman olduğunu belirten Kitapçı, “Sözleşmeden caymak istedim ve noter aracılığıyla firmaya ihtarname çektim. E-devletten takip ettim ve ihtarname firmaya ulaşmadı. Firmayı aradım ve sözleşmede belirtilen 14 günde koşulsuz ve cezai bedel ödemeksizin cayma hakkımın olduğunu belirttim. Firma yetkilileri beni tesise çağırdı ve anaparanın yüzde 27’sini ödemem gerektiğini belirtiler. Bunu kabul etmedim ve yıldatların ödenmediğini belirtiler. Bafra’da noterden ihtarname çekmeye gittiğimde görevliler, benim Bafra’daki 200'üncü mağdur olduğumu söylediler. Bu şekilde otobüs ile alınıp, ikna edilip sonrasında pişman olup bundan cayma hakkını kullanmak isteyenlerin sayısı oldukça yüksek. Orada herkes ikna oluyor, taksitleri cazip ve yatırım gibi gösteriliyor. Sistematik bir şekilde ikna ediyorlar” şeklinde konuştu.

BORÇLU OLMAMAK İÇİN MAHKEMEYE VERDİM

Bafra’da bu tür davalara bakan avukat bulamadığını söyleyen Kitapçı, “Çevremden bir arkadaşımın başka bir firmayla buna benzer bir sorun yaşadığını, Ankara’da bir avukatla görüştüğünü ve davayı kazandığını öğrendim. Bafra’da avukat bulamayınca Ankara’da bir avukata vekâlet verdim. Ankara’daki hukuk bürosunu aradığım zaman Samsun’da bulunan Hattuşa firmasından çok şikâyet aldıklarını belirttiler. Ömür boyunca borçlu olmamak için mahkemeye verdim” diye konuştu.

KARLI YATIRIM DEĞİL

Vatandaşların bu tür tanıtımlara çok dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Kitapçı, “Dedikleri gibi karlı bir yatırım değil, her yıl 2 bin lira masraf yapsanız, 10 yılda 20 bin lira masraf yapmış oluyorsunuz ama elinizde bir belge yok. İkna kabiliyetleri çok güçlü, 20 yıl sonra tapulu bir yeriniz olacağını düşünüyorsunuz. Sözleşmenin en sonunda 850 lira yıldat ödemesi yazıyor. ‘Gelmezseniz biz sizin adınıza kiracı buluruz ve yıldattan muaf olursunuz’ diye bir seçenek sunuyorlar. Satmak istediğiniz zaman da satamıyorsunuz. 18 bin liraya bir haftalık oda sizin oluyor. Ama her şey dâhil, otele gittiğiniz zaman hiçbir şeyi düşünmüyorsunuz. Devre mülkte elektrik faturasını, yiyeceğinizi siz ödüyorsunuz. Mantıklı değil, oradaki sunumlar ile algıyı değiştiriyorlar ve bunları göremiyorsunuz. İnsanların çok dikkatli olması lazım. Ayın 19’unda mahkemem var ve bu mahkemeyi kazanacağımı düşünüyorum. Sonucu takip ediyorum, ödediğim peşinatı geri alıp alamayacağım konusunda çok emin değilim ama asıl amacım bundan sonraki taksitleri ve her sene yıldat olarak belirledikleri ücreti ödememek” diye konuştu.