Haberler

Robot yarışması sona erdi

13 Nisan 2019
Robot yarışması sona erdi

13.Uluslararası MEB Robot Yarışması'nın kapanış programında konuşan Vali Kaymak, “Gençlerimizin bu yarışmada ortaya koydukları kabiliyetleri görünce çok mutlu olduk. Gençler, güçlü Türkiye, sizin omuzlarınızda yükselecek” dedi

Samsun'un ev sahipliğinde, 17 ülkeden 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robotun yarıştığı 'Yapay Zekâ' temalı 13.Uluslararası MEB Robot Yarışması'nın ödül ve kapanış töreni düzenlendi. 

600 KİŞİLİK EKİP

Kapanış programında ilk olarak konuşan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, “Yarışmanın Samsun’da yapılması için emeği geçen ve gece gündüz çalışan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

GELECEĞİMİZSİNİZ 

Samsun’un böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "İlk resmi programına katılıyorum. Kurtuluşun 100. yılından, ikinci 100. yılına giderken Samsun birçok ülkeden 6 bin ziyaretçiyi ağırladı ve müthiş bir yarışma gerçekleşti.” dedi.

YOLUNUZ AÇIK OLSUN

Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “Kurtuluş Savaşı devam ediyor. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar bitmiyor. Güçlü Türkiye olmak durumundayız. Güçlü Türkiye için çok üretmek durumundayız. Bunun için bilim ve teknolojiyi en iyi şekilde kullanmamız lazım.” diye konuştu.

216 BİN LİRA ÖDÜL

Konuşmaların ardından temalı, çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen, sumo, mini sumo, robotino (hareketli robotlar), insansız hava aracı (mini drone), insansı robotlar, endüstriyel robotik kol, tasarla-çalıştır, yumurta toplama (caretta caretta) ve serbest proje olmak üzere 12 kategoriden ilk 3’e giren öğrencilere madalya, kupa ve ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Yarışmada toplam 216 bin lira ödül dağıtıldı. Hatıra fotoğrafının çekiminin ardından tören sona erdi.