" /> " /> " />
Haberler

Mobilya fuarı kapılarını açtı

13 Mart 2019
Mobilya fuarı kapılarını açtı

Samsun 4. Mobilya Dekorasyon Fuarı'nın açılışında konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, "Bu fuarlar sayesinde Samsun öncü olma özelliğini tekrar kazanacak" dedi

Samsun 4. Mobilya Dekorasyon Mobilya, İç Mimari, Halı, Aydınlatma, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı, Samsun TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı. Fuarın açılış töreninde konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, fuarların Samsun için önemli olduğunu vurguladı.

 

SAMSUN FUAR KENTİ

Vali Kaymak, Samsun'un fuarlar kenti olduğunu belirterek, "Fuarlar sektörün gelişmesi açısından çok önemli. TÜYAP yönetiminin, sürekli olarak fuarlarla karşımıza çıkması çok güzel. Samsun'da eskiden mobilya sektörü çok daha iyiydi. İnşallah bu fuarlar sayesinde Samsun öncü olma özelliğini tekrar kazanacak. Daha çok üretim, istihdam, ihracat hedefliyoruz. Samsun'un ticaretinde, sanayisinde fuarın öneminin farkındayız. Hedefimiz; Samsun'un daha çok üreten ve ihracat yapan bir il haline gelmesi. Fuarın daha da büyümesi lazım, bu yüzden daha çok ziyaretçi olmalı. Sadece Samsunlu üreticilerin ürünlerinin sergilediği fuarın ötesine geçmeli. Şu anda bunu aşıyoruz" diye konuştu.

 

SEKTÖRÜ MARKA YAPACAĞIZ

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Samsun'daki mobilya sektörünü Türkiye'de marka haline getirmek istediklerini söyleyerek, "Bizim hedefimiz; Samsun'da hatırı sayılır noktaya gelmiş mobilya endüstrisini önce Türkiye'de marka haline getirmek, ardından uluslararası olarak bilinen bir hale getirmekti. Aradan geçen 4 yılda fuarımız her sene aynı oranda dolan bir hale geldi. Samsun fuar merkezimiz Karadeniz'deki tek fuar merkezi. Mobilya fuarımız da, Türkiye'de bilinen fuarlardan bir tanesi. Samsun, çok ciddi ivme kazandı. Samsun, uluslararası arz ve talebin buluştuğu bir yer olma yolunda ilerleyecek" diye konuştu.

 

ALTYAPI GÜÇLÜ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, fuarların sektörleri ileriye taşıma konusunda etkili olduğunu vurgulayarak, "Mobilya, Samsun'da altyapısı güçlü sektörlerden birisi ama maalesef istediğimiz seviyede değil. İnşallah bu fuar organizasyonları, mobilya sektörünü istenilen noktaya taşımada yardımcı olacak. TÜYAP yönetimi, 4 yıldır fuarları eksiksiz şekilde organize ediyor. Biz de buna destek olmak için ulaşım altyapısını geliştirmeye çalışıyoruz" dedi.

 

ÖNEMLİ SEKTÖR

Samsun TSO Başkan Yardımcısı Süleyman Hızır ise, "Mobilya sektörü kattığı değer bağlamında ülke ekonomisi adına önem arz ediyor. Cari fazla veren nadir sektörlerden biri mobilya. Kendi markalarımızı dünyanın dört bir yanına götürmek önemli bir değer. İyi bir mobilya altyapımız var. Temennimiz, Samsun'daki mobilya sektörünün sürdürülebilir büyüme ile Türkiye ve dünyada söz sahibi olması" dedi. Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan da, "Bu fuar, Türkiye'de mobilya fuarı dendiğinde kendini kabul ettirmiş durumda" ifadelerini kullandı.

 

HABER MEDYA'YA YOĞUN İLGİ

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti ve fuar alanındaki stantları gezdi.