Haberler

Fındıkta yeni destekler gelmeli

15 Nisan 2019
Fındıkta yeni destekler gelmeli

Toprak Mahsulleri Ofisi fındık ile ilgili sorunların dile getirilmesi açısından büyük değere sahip bir çalıştaya imza attı ve 'Ulusal Fındık Çalıştayı' yaptı. Çalıştayın sonuç bilgirgesindeyse 'gerçek üreticilere yeni destekleme sistemine geçilmelidir' ifadesi dikkat çekti.

Ordu'da 11-12 Nisan'da gerçekleştirilen ve değerlendirme toplantısına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de katıldığı çalıştaya ilişkin sonuç bildirgesi açıklandı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Ordu'da düzenlenen "Ulusal Fındık Çalıştayı"nın sonuç bildirgesinde, "Alan bazlı verilen desteklerin yerine  fındık bahçelerinin gençleştirilmesi, standart bahçelerin tesisi, verim ve kalitenin artırılması, toprak ve çevrenin korunması, çiftçinin örgütlenmesi, fındığın örgütler vasıtasıyla pazarlanması gibi şartları yerine getirecek gerçek üreticilere tatminkar yeni destekleme sistemine geçilmelidir" ifadesine yer verildi. 

AĞAÇLAR GENÇLEŞTİRİLMELİ

Özellikle Doğu Karadeniz bölgesindeki bahçelerde ağaçların yaşlandığına işaret edilen bildirgede, yenileme ve gençleştirme faaliyetlerine önem verilmesi, ekonomik ömrünü yitirmiş bahçelerin belirli bir plan dahilinde yeniden dikilmesi gerektiği vurgulandı. Bildirgede, bahçe yenilemelerinin tespit ve planlamasının üniversiteler, araştırma enstitüleri, tarım ve orman il müdürlüklerinin koordinasyonunda yapılması gerektiği aktarıldı.