Haberler

Emekli polisin Atatürk sevgisi

15 Nisan 2019
Emekli polisin Atatürk sevgisi

El emeği ile ahşaba Atatürk porteleri işleyen ve 30 Ağustos’ta 300 eser ile AKM’de sergi açacak olan emekli polis memuru Sinan Danışmaz, “İçimdeki Atatürk sevgisi o kadar fazla ki, ahşabı ve kalemi elime aldığımda, kalem kendiliğinden çiziyor” dedi

19 Mayıs 1919’un 100. yıl etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 30 Ağustos tarihinde kendi emeğiyle hazırladığı 300 eser ile sergi açmaya hazırlanan emekli polis memuru Sinan Danışmaz, yaptığı eserleri İlkadım ilçesi 56’lar mevkiinde bir kafede sergiliyor.

100. YIL KAPSAMINDA

Emekli polis memuru Sinan Danışmaz, “1999 yılında Amasya İl Emniyet Müdürlüğünden emekli oldum. Emekli olduktan sonra Mustafa Kemal Atatürk üzerine geçmiş dönemin valisi Metin İlyas Aksoy önderliğinde etnografya müzesinde daha sonra ise Atatürk Kültür Merkezinde sergi açtım. Şimdi ise 19 Mayıs 1919’un 100. yıl etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde 30 Ağustos tarihinde yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün resimlerini sergileyeceğim. İl makamı ile görüştüm ve 8 gün süreyle bana ücretsiz tahsis ettiler, kendilerine teşekkür ederim. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu yüce önder Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

300 ESER 

Herhangi bir atölyesi olmadığını ve evinde eserlerini icra ettiğini ifade eden Danışmaz, “Çizimler ve boyama tekniği ile eserlerimi yapıyorum. İçimdeki Atatürk sevgisi o kadar fazla ki, ahşabı ve kalemi elime aldığımda, kalem kendiliğinden çiziyor. Ben uğraşmıyorum bile. Çok büyük bir keyifle yapıyorum. Sergimizde yaklaşık 300 eser olacak. Bütün çabam 300’ü yakalamak, bunun için çok çalışıyorum” diye konuştu.

 

KONUKLAR İLGİ GÖSTERİYOR

Danışmaz, 30 Ağustos’ta AKM’de açılacak sergi öncesi eserleri İlkadım ilçesi 56’lar mevkiinde bir kafede sergilediğini belirtti. İşletme sahibi Nevzat Tonyalıoğlu ise, “Atatürk portrelerini, el sanatlarını yapan Sinan ağabeyimize destek olmak amaçlı eserlerini kafemizde sergiliyoruz. Konuklarımız büyük ilgi gösteriyor ve beğeniyor. Atatürk ve Sinan ağabey gibi sanatkârlara sahip çıkmak adına bu tür etkinlikler yapılması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah örnek olur” dedi.