Haberler

AYPİKUT’a halktan tam not

06 Kasım 2018
AYPİKUT’a halktan tam not

Tescilli tasarım olan ekipmanla uygulanan proje, Türkiye’de iki atığın birlikte toplandığı ilk proje olmasının yanında yerli ve milli ürün olmasıyla da dikkat çekiyor. 

 

Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık projesi kapsamında en değerli projeler arasında yerini alarak yerli ve milli imkânlarla geliştirilen bitkisel atık yağ ve atık pil kutusu (AYPİKUT) yaygınlaştırılıyor. 

 

İlk montajı, Samsun İlkadım ilçesi Bahçelievler Mahallesi Uğur Mumcu Parkı’na yapıldıktan daha sonra aynı yerde geçen ay geniş bir katılımla tanıtımı yapılan AYPİKUT, diğer mahallelere de konulmaya başlandı. 

 

İlk etapta İlkadım ilçesi sınırları içerisinde kademeli olarak 40 noktaya montajı yapılması planlanan sistem, hem görüntüsü ile hem de kolay kullanılabilir yapısı ile vatandaşın ilgisini çekiyor. 

 

ZARARLARINI BİLMEYEN YOK

AYPİKUT projesinin hayata geçmesiyle halktan çok olumlu tepkiler aldıklarını söyleyen Başkan Tok, “Belediye olarak tamamen kendi tescilli ürün ve ekipmanla üretilen bitkisel atık yağ ve atık pil kutusu olan AYPİKUT, yerli ve milli üründür. Ekibimiz tarafından projelendirilerek üretim aşamasına geçilen yerli ve milli ürünümüz AYPİKUT, halkımızdan gelen talepler doğrultusunda belirlenen noktalara konulmaktadır. Hem görüntüsü hem de kullanım kolaylığı ile vatandaşımızın beğendiği bu sistemimizle bitkisel atık yağlar ve atık piller rahat bir şekilde toplanıyor. 1 litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre deniz suyunu kirlettiğini, 1 pilin toprağa ve suya verdiği zararları bilmeyen yok. Cebindeki atık pilleri atacak yer arayan hemşehrimiz, evinde bitkisel atık yağlarını biriktiren ev hanımlarının olduğunu biliyorum. İşte bu projemizle bu sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu 

KURUMSAL
2020 © Haberaks TV Samsun Web Tasarım