HaberlerAYT Puan Hesaplama

AYT Puan Hesaplama

AYT Nedir?

AYT Puan Hesaplama

AYT, üniversiteye gitmek isteyen öğrencileri yakından ilgilendiren sınavlardan bir tanesidir.  Üniversiteye gitmek isteyen bir öğrenci iki farklı sınava girmek zorundadır. Bunlardan birincisi TYT ikincisi ise AYT'dir. Yani öğrenci girdiği bu iki sınavın ortalamasıyla istediği bölümü kazanma hakkına sahip olur.

 AYT Nedir?

AYT , TYT sınavından bir gün sonra yapılan oturuma verilen isimdir. Alan Yeterlilik Testi'nin kısaltılmasıdır. TYT ve AYT'ye giren öğrencinin her iki sınavdan almış olduğu notların ortalaması alınarak üniversite puanı ortaya çıkar.

 AYT Ne İşe Yarar?

 AYT puan hesaplama, tek başına sonuç vermiyor olsa da her iki sınavın ortalaması alınmış olduğundan dolayı yüksek olması çok önemlidir. Bu nedenle öğrenci sınav öncesindeki maraton sürecinde ciddi bir çalışma içerisine girmesi gerekir.

AYT sınavının özelliği alanı kapsadığı için öğrenci kendi bölümüne ait olan sorulardan sorumlu tutulur. Dolayısıyla kendi alanındaki bilgisi bu noktada oldukça önemlidir. 

 AYT Sınavlarına Kaçıncı Sınıfta Girilir?

AYT puanının yanı sıra merak edilen konulardan birisi de sınava hangi sınıftayken girileceğidir. AYT sınavına öğrenciler lise son sınıfta ya da liseden mezun olduktan sonra girer. Sınavda % 40 TY ile % 60 AYT'den alınan ortalama öğrencinin üniversite puanını da belirler. Özellikle TYT'den 150 puan almış olan bir kişi barajı geçmiş demektir ve AYT'den aldığı puanı kullanmaya hak kazanmış olur.

 AYT'de Kaç Soru Sorulur?

AYT sınavında öğrencilere 40 matematik, 40 Türkçe, 40 Fen Bilimleri ve 40 Sosyal Bilimler olmak üzere toplamda 160 soru sorulur. Öğrencilerin bu 160 soruyu toplam 180 dakika içerisinde tamamlaması gerekir.

 AYT' de Eşit Ağırlıkçı Öğrenciler Ne Çözecek?

AYT'ye giren eşit ağırlıkçı öğrenciler Edebiyat, Matematik, Coğrafya ve Tarih derslerinden soruları çözmelidir.

 AYT'ye Neden Girilir?

AYT'ye girilmesinin amacı üniversiteye yerleştirilmektir. Yani 4 yıllık lisans programlarından herhangi birine girmek istiyorsanız AYT'ye girmek zorundasınız.

 TYT Sınavına Girmeyen AYT'ye Girebilir mi?

TYT'ye girip AYT'ye girmezseniz o zaman 2 yıllık üniversite tutturabilirsiniz. TYT'ye girmeden AYT'ye girmek mümkün değildir. AYT'ye sadece TYT'ye girip baraj puanını almış kişiler girebilir.

AYT puan hesaplaması yapabilmek için https://www.puanhesaplamalari.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitede yalnızca AYT değil girdiğiniz tüm sınavların hesaplama araçları yer almaktadır.

İLGİLİ HABERLER

Sanal Ofisler Yasal MıSanal Ofisler Yasal Mı

SIRADAKİ HABER