HaberlerAbeslang

Abeslang

Sağlık kuruluşlarında kullanılan bazı önemli malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeler kimi zaman cerrahi operasyonlarda, kimi zaman muayenelerde, kimi zaman hastalık teşhis ve tedavi süreçlerinde kullanılmaktadır.

Abeslang

Sağlık kuruluşlarında kullanılan bazı önemli malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeler kimi zaman cerrahi operasyonlarda, kimi zaman muayenelerde, kimi zaman hastalık teşhis ve tedavi süreçlerinde kullanılmaktadır. Abeslanglar da bu önemli malzemelerden bir tanesidir. Bu malzemelerin kullanımını daha çok muayenelerde görürüz. Doktorlar, hemşireler bu sağlık malzemesini kullanarak muayene işlemini yapar. Peki, abeslang ne anlama gelmektedir? Abeslangı kimler kullanabilir, bu ürün hangi alanlarda kullanılabilir? Abeslangın doğru kullanım şekli nasıldır, bu ürünü kullanır iken nelere dikkat edilmelidir? Bu soruları ve bunlara benzer diğer soruları siz de merak ediyor iseniz bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Yazıda sıraladığımız her bir sorunun yanıtını başlıklar halinde görebileceksiniz.

 Abeslang Ne Anlama Gelmektedir, Nedir?

Abeslangın ne anlama geliyor olduğunu sizlere şu şekilde açıklayalım: Abeslang dil basacağı adı ile de bilinmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ürün tıbbi sarf malzemelerden bir tanesidir. Dil basacağı ya tahtadan ya da metalden yapılır. Abeslanglar muayene sıracasında kullanılan önemli sağlı malzemelerindendir. Doktor ya da hemşire abeslangın aracılığı ile dili bastırır ve böylece boğaz muayene işlemini kolay şekilde gerçekleştirir.

Abeslang kısaca bu anlama gelmektedir. Peki, abeslangları kimler kullanabilir? Daha detaylı şekilde öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

 Abeslangı Kimler Kullanır?

Abeslangı kullanma konusunda bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Bu önemli noktalar yazının ilerleyen kısmında başka bir başlıkta açıklayacağız. Fakat açıklamadan önce şunu söylemeliyiz ki sadece bu önemli noktaları bilen kişiler, yani uzmanlar bu sağlık malzemesini kullanmalıdır.

 • Uzman kişiler: Doktorlar ya da hemşireler.
 • Doktorlar da hemşireler de muayene anında bu sağlık malzemesini nasıl kullanacaklarını bilmektedirler, herhangi bir yanlış kullanım gerçekleştirmezler. Böylece muayene işlemi sağlıklı ve pratik bir şekilde geçer.

Kısacası abeslangı kullanabilecek olan kişiler sadece doktorlar ya da hemşireler olmalıdır. Şimdi bir diğer konuya geçiş yapalım. Sıradaki başlık abeslangın nerelerde kullanıldığı ile ilgilidir.

 Abeslang Nerelerde Kullanılır?

Abeslangın kullanım alanlarını şu şekilde sayabiliriz:

 • Hastaneler, poliklinikler, sağlık ocakları, aile hekimi merkezleri ve benzeri sağlık kuruluşları.
 • Abeslang bu yerlerin her birinden kullanılmalıdır, hatta bulundurulması da zorunlu haldedir. Özellikle de muayene odalarında kesinlikle olmalıdır. Muayene anında dil basacağı ürünü mutlaka kullanılır. Böylece hasta kişinin boğazları doğru bir şekilde kontrol edilir. Hastalık var ise teşhis edilir ve ona uygun bir tedavi sürecine girilebilir.

Abeslangın kullanım alanları kısaca bunlardır. Bu konuyu da öğrendiğinize göre şimdi abeslangın nasıl kullanılması gerektiği konusuna geçelim.

 Abeslang Nasıl Kullanılmalıdır?

Abeslang yani dil basacağı kullanımında kesinlikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlardan en önemlisi de doğru kullanımın nasıl olacağı konusudur. Abeslangın doğru kullanımını öğrenmeniz için şu maddeleri okuyabilirsiniz:

 • Dil basacakları, yani abeslanglar tahta ya da metalden yapılırlar. Abeslanglar kullanılmadan önce kesinlikle steril halde olmak zorundadır. Steril şekilde kullanılması gerekmektedir. Tahta dil basacakları tek kullanımlıktır ve kullanıldıktan hemen sonra tıbbi atık kovasına atılmalıdır. Tahta dil basacağını kullandıktan sonra sterilizasyon uygulayıp tekrar kullanmanız gibi bir durum asla mümkün değildir.
 • Ama metal dil bacaklarını sterilize edip yeniden kullanabilirsiniz. Fakat sterilizasyon işlemini çok iyi bir şekilde yapmanız gerekmektedir.
 • Dil basacaklarının doğru kullanımı en fazla dilin ortasına kadar getirmektir. Uygulamada nasıl olacağını anlatacak olur isek; hasta kişi muayene için ağzını açar. Dil basacağı ürünü hastanın diline doğru yerleştirilir. Dil basacağı en fazla hastanın dilinin orta kısmına kadar sokulur. Dil, abeslangın aracılığı ile aşağı doğru bastırılır. Böylece hastanın boğaz kısmı kolay bir şekilde iyice görülür.

Abeslangın doğru kullanımı bu şekildedir. Kısacası iki nokta önem taşımaktadır: Abeslangın steril halde olması ve abeslangın dile doğru şekilde yerleştirilmesi.

 Abeslang Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu başlıkta yukarıda anlatmış olduğumuz maddeleri daha da detaylı hale getirecek ve diğer dikkat etmeniz gereken noktaları da sizlere göstereceğiz. Abeslang kullanır iken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar şunlardır:

 • Dil basacağı ürünü kesinlikle steril halde olmak zorundadır. Tahta dil basacağı ürünleri tek kullanımlıktır, kullanıldıktan hemen sonra tıbbi atık kutusuna atılması gerekir. Eğer tahta dil basacağını başka bir hastanın üzerinde de kullanır iseniz büyük bir virüs, bakteri ve mikrop geçişine sebep olursunuz. Hastanın sağlığı direkt olarak tehlikeye atılmış olunur.
 • Eğer dil basacağı ürününüz metal ise de kesinlikle steril hale getirmeden kullanmamalısınız. Metal abeslangı başka hastalarda da kullanabilirsiniz fakat kullanmadan önce kuru ya da sulu sterilizasyon uygulamaları iyi şekilde yapmak zorundasınız.
 • Abeslangı dil bölgesine yerleştirir iken de yukarıdaki başlıkta belirtmiş olunduğumuz gibi dikkatli olmanız gerekir. Dilin en fazla orta kısmına kadar dil basacağı gelmelidir. Eğer dil basacağını boğaz kısmına kadar getirir iseniz hasta bundan rahatsızlık duyacaktır. Hatta kusma durumu gerçekleşecektir.
 • Bu sebep ile hastanın rahatsızlık duymaması adına dil basacağını dilin doğru kısmına kadar getirmelisiniz.

Abeslangı kullanır iken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar bunlardır. Zaten uzman olan bir kişi tüm bu noktaların fakrındadır ve abeslangı doğru şekilde kullanıyordur. Fakat bizler yine de hatırlatmayı bir görev olarak görüyoruz. 

Peki, abeslangın türleri nelerdir? Bu konuyu öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 Abeslang Çeşitleri Nelerdir?

Abeslangların iki ana çeşidi, türü bulunmaktadır. Her iki çeşit de oldukça sık tercih edilmektedir ve fiyatları da gayet uygun halde bulunmaktadır. Bu çeşitler şunlardır:

 • Tahta ana malzemesinden üretilen abeslanglar.
 • Metal ana malzemesinden üretilen abeslanglar.
 • Bu iki ana türün özellikleri farklılık göstermektedir. Örneğin tahta abeslanglar tek kullanımlıktır. Kolay kırılabilirler. Sulu sterilizasyon işlemi yapılamaz. Dayanıksızdırlar. Hastaya mide bulantısı hissi, koku hissi vermezler. Kokusuzdurlar. Fiyatları daha uygundur.
 • Metal abeslanglar ise tek kullanımlık değildirler. Çünkü sterilizasyona uyumlu haldedirler. Kullanıldıktan sonra sulu ya da kuru sterilizasyon işlemi uygulanabilir. Dayanıklıdırlar. Kırılmazlar. Çoğu hastaya mide bulantısı hissi vermezler fakat bazı hastalar metalden rahatsız olabilir. Fiyatları daha yüksektir.

Abeslang çeşitleri ve bu çeşitlerin özellikleri en genel olarak bunlardır. Siz de ihtiyaçlarınıza göre bu iki türden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Her iki tür dil basacağı ürünü de doktorlar ve hemşireler tarafından sık sık tercih edilmektedir, yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

 Abeslangların Fiyatları Nasıldır?

Abeslangların, yani dil basacaklarının fiyatları konusunda genel fiyatlardan söz etmemiz doğru olacaktır. Genel fiyatlara bakıldığı zaman Abeslangların her bütçeye uygun fiyatlara sahip olduğunu görebiliyoruz. Elbette tahta ve metal dil basacakları arasında bazı ufak fiyat farklılıkları bulunsa da bu farklar bütçeleri çok fazla etkileyecek olan farklar değildir.

 En Uygun Abeslang Fiyatları

Eğer satın alacağınız dil basacağı ürününde kalite ve fiyat uyumu görmek istiyor iseniz doğru yerdesiniz. Sitemizde yer alan abeslang ürünlerinin her biri en kaliteli, en bilindik markalara aittir. Ve fiyatları da olabilecek en uygun seviyelerde tutulmuştur. Amaç sağlık ve sağlığın iyileştirilip korunması olduğundan dolayı bizler de sağlık malzemeleri konusunda yalnızca olması gereken fiyatlar ile ürünleri size sunuyoruz. Sitemizdeki abeslanglar 100lü şekilde kutularda satılan ve en uygun fiyatlar sahip olan ürünlerdir.

İLGİLİ HABERLER

Milli yüzücüye diyetisyen desteğiMilli yüzücüye diyetisyen desteğiSamsun'da 8 ilçe hala kırmızıSamsun'da 8 ilçe hala kırmızıKorona sürecinde körlüğe dikkatKorona sürecinde körlüğe dikkatTerme Belediyesi öncülüğünde bin çocuktan sağlıkçılara çok özel teşekkürTerme Belediyesi öncülüğünde bin çocuktan sağlıkçılara çok özel teşekkürSaç ekimi titizlik ve özen istiyorSaç ekimi titizlik ve özen istiyor

SIRADAKİ HABER